• 2

  "BORYS GODUNOW"

  Aleksander Puszkin

  TEATR KOLADA  Reżyseria: Nikołaj KOLADA

  27.11 DUŻA SCENA 19:00
  28.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 1

  "GWAŁT NA LUKRECJI"

  William Szekspir

  ROYAL SHAKESPEARE COMPANY


  Reżyseria: Elizabeth FREESTONE

  14.11 DUŻA SCENA 19:00
  15.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 5

  "SZOSZA"

  Isaac Bashevis-Singer

  TEATR NARODÓW MOSKWA


  Reżyseria: Tufan IMAMUTDINOV

  17.11 DUŻA SCENA 19:00
  18.11 DUŻA SCENA 19:00  TŁUMACZENIE SYMULTANICZNE NA JĘZYK POLSKI
 • 4

  "ZBÓJCY"

  Friedrich Schiller

  SCHAUSPIELHAUS BOCHUM  Reżyseria: Jan KLATA

  24.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 3

  "WUJASZEK WANIA"

  Antoni Czechow

  KLOCKRIKETEATERN HELSINKI  Reżyseria: Andriy ZHOLDAK

  01.12 DUŻA SCENA 18:00
  02.12 DUŻA SCENA 18:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
BORYS GODUNOW


BORYS GODUNOW

Aleksander Puszkin TEATR KOLADA

Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Nikołaj Kolada

Występują: Oleg Yagodin, Ilya Belov, Maxim Chopchiyan, Irina Ermolova, Vasilina Makovtzeva, Sergey Fyodorov, Anton Makushin, Irina Plesnyaeva, Sergey Kolesov, Alexander Sysoev, Konstantin Itunin, Alexander Kuchhik, Alexander Zamuraev, Alisa Kravtzova, Vera Zvitkis, Alexander Vakhov, Sergey Rovin, Svetlana Kolesova, Tamara Zimina, Alexander Elston-Biron, Sergey Prudnikov, Yulia Bespalova, Anton Butakov, Anna Danililna, Elena Zabegaeva

Kiedy bezpotomnie umiera syn Iwana IV Groźnego - Fiodor I, Sobór Ziemski w Moskwie obiera carem Rosji Borysa Godunowa. Nowy władca dba o rozwój gospodarczy i kulturalny kraju. Matka natura jednak nie sprzyja władzy. Rosję nawiedza wielka susza, sprowadzając w wielu regionach klęskę głodu i wywołując popłoch wśród ludu. Dodatkowe niepokoje wzbudzają pogłoski o tym, że Dymitr, młodszy syn Iwana Groźnego, żyje i rości sobie prawo do korony. Spektakl wyreżyserowany został z wielkim rozmachem, choć bez dbałości o historyczny detal. Główny motyw puszkinowski, "ludzie i władza", schodzi w tej realizacji na dalszy plan. Prawdziwym bohaterem spektaklu jest naród rosyjski. Reżyser skupia się na istocie rosyjskiego charakteru, pokorze w cierpieniu i wielkoduszności w przebaczaniu. Przedstawienie zostało zrealizowane w konwencji tradycyjnego rosyjskiego ludowego teatru ulicznego.

premiera 15 marca 2011 roku
czas trwania spektaklu 2 godz. 40 min

Ceny biletów:

I strefa: 50 zł normalny/ 40 zł ulgowy
II strefa: 40 zł normalny/ 30 zł ulgowy
III strefa: 35 zł normalny/ 25 zł ulgowy

Spektakl tłumaczony na język polskiNikołaj Kolada (rocznik 1957) czołowy rosyjski dramatopisarz, reżyser, aktor, dyrektor prywatnego Teatru Kolada w Jekaterynburgu. Absolwent Uniwersytetu Teatralnego w Swierdłowsku oraz Instytutu Literatury Maksyma Gorkiego w Moskwie.
Od 1994 roku prowadzi seminarium dramatopisarskie w Jekaterynburskim Państwowym Instytucie Teatralnym. Jako reżyser współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym i Teatronem w Jekaterynburgu oraz z moskiewskim Sovremennikiem. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Międzynarodowej Nagrody im. Konstantego Stanisławskiego. Autor ponad dziewięćdziesięciu sztuk , z których ponad czterdzieści było granych w Rosji i poza jej granicami. W Polsce wystawiano m.in. Merylin Mongoł, Martwą królewnę, Babę Chanel.Teatr Kolada W dniu swoich urodzin dostałem urzędowe papiery dokumentujące powstanie tak zwanego Niekomercyjnego Towarzystwa "Teatr - Kolada". Ale to nie mania wielkości przesądziła o tym, że właśnie tak postanowiłem nazwać mój teatr .Kolada (kolęda) to starosłowiańskie bóstwo pogańskie, tak też określa się świąteczną pieśń bożonarodzeniową. Pragnę bowiem, aby ów teatr był dla widzów ustawicznym świętem, dla aktorów zaś - radością, życiem - mówił Kolada w wywiadzie z 2001 roku.

Zanim dostał wymarzony teatr realizował spektakle na innych scenach w Rosji i zagranicą . Stopniowo zebrał wokół siebie grupę ludzi podobnie myślących i pokrewnych duchem. W maju 2004 roku teatr otrzymał tymczasową siedzibę w suterenie lokalnego muzeum historycznego. W ciągu dwóch lat Kolada zrealizował 14 przedstawień, które wywołały żywe zainteresowanie publiczności i prasy. Ale trudna (nie unormowana) sytuacja prawna dotycząca siedziby teatru stanowiła zagrożenie dla jego dalszego rozwoju. W następstwie strajku głodowego oraz szerokiej kampanii medialnej teatrowi przyznano zdewastowany XIX wieczny drewniany dworek. W ciągu miesiąca wyremontowano ów obiekt wspólnym wysiłkiem zespołu, widzów i przyjaciół teatru. Do dzisiaj budynek z salą na sześćdziesiąt miejsc jest siedzibą zespołu. Teatr ma w repertuarze ponad 25 przedstawień dla dorosłych i dzieci. Dodatkowo Kolada realizuje różne projekty, takie jak międzynarodowy konkurs dramatopisarzy "Eurazja", międzynarodowy festiwal dramatu współczesnego "Kolada-Plays", lektury nowych sztuk i inne. Teatr jest dobrze znany w świecie, otrzymuje nagrody, bierze udział w rosyjskich i międzynarodowych festiwalach, występuje gościnnie i nieustannie zaskakuje publiczność nowymi spektaklami i inicjatywami.