• 1

  "GWAŁT NA LUKRECJI"

  William Szekspir

  ROYAL SHAKESPEARE COMPANY


  Reżyseria: Elizabeth FREESTONE

  14.11 DUŻA SCENA 19:00
  15.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 5

  "SZOSZA"

  Isaac Bashevis-Singer

  TEATR NARODÓW MOSKWA


  Reżyseria: Tufan IMAMUTDINOV

  17.11 DUŻA SCENA 19:00
  18.11 DUŻA SCENA 19:00  TŁUMACZENIE SYMULTANICZNE NA JĘZYK POLSKI
 • 4

  "ZBÓJCY"

  Friedrich Schiller

  SCHAUSPIELHAUS BOCHUM  Reżyseria: Jan KLATA

  24.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 2

  "BORYS GODUNOW"

  Aleksander Puszkin

  TEATR KOLADA  Reżyseria: Nikołaj KOLADA

  27.11 DUŻA SCENA 19:00
  28.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 3

  "WUJASZEK WANIA"

  Antoni Czechow

  KLOCKRIKETEATERN HELSINKI  Reżyseria: Andriy ZHOLDAK

  01.12 DUŻA SCENA 18:00
  02.12 DUŻA SCENA 18:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
GWAŁT NA LUKRECJI


GWAŁT NA LUKRECJI

William Szekspir - ROYAL SHAKESPEARE COMPANY

Reżyseria: Elizabeth Freestone
Kompozytorzy: Feargal Murray, Camille O'Sullivan
Scenografia: Lily Arnold

Występuje: Camille O'Sullivan


Ten rzadko wystawiany, piękny poemat opowiada historię rozgrywająca się w ogarniętym wojennym chaosem Rzymie, gdzie nie obowiązują już żadne wartości moralne. Lukrecja, żona jednego z wodzów wiecznego miasta, jako jedyna pozostaje wierna mężowi. Kobieta zostaje zgwałcona przez etruskiego wodza Tarkwiniusza. Upada ostatnia ostoja moralności w Imperium.
Camille O'Sullivan wciela się w postać zarówno Lukrecji jak i Tarkwiniusza. Hipnotyzuje grą i śpiewem, ukazując cały wachlarz emocji odczuwanych przez bohaterów. Spektakl jest swoistą kroniką polityczną, jak i erotycznym thrillerem.

premiera 30 marca 2011 roku

czas trwania spektaklu 1 godz. 20 min (bez przerwy)

Ceny biletów: I strefa: 50 zł normalny/ 40 zł ulgowy
II strefa: 40 zł normalny/ 30 zł ulgowy
III strefa: 35 zł normalny/ 25 zł ulgowy

Spektakl tłumaczony na język polskiElizabeth Freestone ukończyła reżyserię w Rose Bruford College i National Theatre Studio. Pracowała jako konsultant literacki w Soho Theatre. Była asystentem reżysera w National Theatre, Royal Court i Hampstead. Pracowała w Open University.
Obecnie reżyseruje w najbardziej znanych i prestiżowych teatrach brytyjskich, m.in. w Royal Shakespeare Company (Tragedia Tomasa Hobbes'a, Komedia omyłek, Wierz, w co chcesz), Royal Welsh College of Music and Drama, Sherman Theater Cardiff (Trzy siostry), Theatre 503 (Wodne żniwo), Central School of Speech and Drama (Sześć scenicznych w poszukiwaniu autora).The Royal Shakespeare Company (RSC) jest jedną z największych brytyjskich kompanii teatralnych. Wywodzi się z tradycji XIX-wiecznych. Utworzony w 1961 roku jako Shakespeare Memorial Theatre Company, dla kontynuowania tradycji corocznych letnich festiwali Szekspirowskich (pierwszy w 1879), organizowanych w Stratfordzie nad Avonem.
Obecnie RSC zarządza dwoma stałymi teatrami - Royal Shakespeare Theatre, który po przebudowie z 2010 roku mieści ponad 1000 widzów i odbudowany w 1986 roku według elżbietańskich wzorów na 340 miejsc - Swan Theatre. Wysoki poziom zespołu zapewnia stałe dokształcanie w utworzonym przy teatrze studiu i współpraca z wielkimi indywidualnościami reżyserskimi, jak m.in. P. Brook, T. Nunn, C. Williams.
Obok realizowania utworów Szekspira RSC zajmuje się dramaturgią współczesną - rodzimą i obcą, zamawia sztuki i lansuje nowych pisarzy. Odbyły się w nim niemal wszystkie prapremiery sztuk H. Pintera (Kolekcja, 1962, Powrót do domu, 1965, Dawne czasy, 1971), wiele angielskich prapremier dramatu obcego, np. Marat-Sade P. Weissa (1964), Tango S. Mrożka (1966). Zapraszani byli i są także do pracy zagraniczni reżyserzy, jak m.in. I. Bergman, F.Zeffirelli.