• 4

  "ZBÓJCY"

  Friedrich Schiller

  SCHAUSPIELHAUS BOCHUM  Reżyseria: Jan KLATA

  24.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 1

  "GWAŁT NA LUKRECJI"

  William Szekspir

  ROYAL SHAKESPEARE COMPANY


  Reżyseria: Elizabeth FREESTONE

  14.11 DUŻA SCENA 19:00
  15.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 5

  "SZOSZA"

  Isaac Bashevis-Singer

  TEATR NARODÓW MOSKWA


  Reżyseria: Tufan IMAMUTDINOV

  17.11 DUŻA SCENA 19:00
  18.11 DUŻA SCENA 19:00  TŁUMACZENIE SYMULTANICZNE NA JĘZYK POLSKI
 • 2

  "BORYS GODUNOW"

  Aleksander Puszkin

  TEATR KOLADA  Reżyseria: Nikołaj KOLADA

  27.11 DUŻA SCENA 19:00
  28.11 DUŻA SCENA 19:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
 • 3

  "WUJASZEK WANIA"

  Antoni Czechow

  KLOCKRIKETEATERN HELSINKI  Reżyseria: Andriy ZHOLDAK

  01.12 DUŻA SCENA 18:00
  02.12 DUŻA SCENA 18:00  SPEKTAKL Z NAPISAMI
  W JĘZYKU POLSKIM
ZBÓJCY


ZBÓJCY

Friedrich Schiller SCHAUSPIELHAUS BOCHUM

Reżyseria: Jan Klata

Reżyseria: Jan Klata
Scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
Choreografia: Maćko Prusak
Dramaturgia: Olaf Krock

Występują:

Andreas Grothgar, Raiko Kuster, Florian Lange, Nicola Mastroberardino, Ronny Mierach, Kristina-Maria Peters, Bernd Rademacher, Felix Rech, Dimitrij Schaad, Klaus Weiss

Dwaj bracia, Karol i Franciszek Moorowie, stają przeciw sobie. Starszy, Karol, walcząc o wolność, zbiera wokół siebie bandę zbójców, którzy, rabując i mordując, sieją strach i trwogę. Franciszek knuje intrygę przeciwko bratu, dziedzicowi rodzinnego majątku. Za sprawą tych samych knowań chce się równocześnie pozbyć ojca. Zależy mu także na zyskaniu względów narzeczonej brata. Karol, poznawszy zamiary krewnego, obmyśla zemstę, dla której poświęci swe wolnościowe ideały. Sztuka, opowiadając o walce dobra ze złem, nie określa wyraźnie i jednoznacznie kto którą jakość reprezentuje. Szwarccharakter, tradycyjnie zasługując na potępienie, nagle przekonuje do swoich racji. Intencje bohatera zaś nie są tak czyste, jak się z pozoru wydawało. Wszystko jest względne, zależy od przyjętej perspektywy, i w każdej chwili może ulec.
Klata zgłębia problem wolności jednostki, niszczycielskiej siły idealistów i magicznej mocy więzów rodzinnych

Spektakl powstał dzięki wsparciu Zakładów Miejskich w Bochum/ Dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej Instytutu Polskiego w Dusseldorfie

Premiera 3 marca 2012 roku

Czas trwania spektaklu - 2godz. 45min (jedna przerwa)
Ceny biletów:
I strefa: 50 zł normalny/ 40 zł ulgowy
II strefa: 40 zł normalny/ 30 zł ulgowy
III strefa: 35 zł normalny/ 25 zł ulgowy


Spektakl tłumaczony na język polskiJan Klata (rocznik 1973) - jeden z czołowych polskich reżyserów, dramaturg, od stycznia 2013 roku dyrektor Starego Teatru w Krakowie. Absolwent Wydziału Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Uczeń mistrzów teatralnego rzemiosła, takich jak Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Krystian Lupa. Jego spektakle, często inspirowane klasyką, odnoszą się do współczesnej rzeczywistości, diagnozują najpoważniejsze problemy i choroby na które cierpi współczesna Polska i świat. Wyrastają z niezgody na rzeczywistość polityczną i społeczną. Klata daje w nich wykładnię współczesnego rozumienia patriotyzmu, mówi o braku ideologii, kompromituje polityków manipulatorów. Krytykuje marazm społeczny, powierzchowność wiary i bezrefleksyjność oglądu świata. Jego spektakle opowiadane są oryginalnym językiem, ostro. Reżyser, kreśląc swoje wizje, często używa grubej kreski. Miksuje sceny, muzykę, sekwencje ruchowe, efekty dźwiękowe i świetlne.
Współpracuje z najważniejszymi polskimi scenami :Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, TR w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu. Jego spektakle były prezentowane i nagradzane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Paszportu Polityki(2006) i nagrody im. Konrada Swinarskiego(2008), Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych (2008 ,2009, 2010), Lauru Konrada (2009),Grand Prix Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2009), Grand Prix MFT Kontakt w Toruniu (2009 ?), MFT Boska Komedia w Krakowie (2011), MF Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi ( 2007,2011)Schauspielhaus Bochum jest jedną z najbardziej renomowanych i największych scen niemieckich. Wiążą się z nim nazwiska legendarnych artystów teatru, dyrektorów Klausa Peymana i Petera Zadka. Teatr ściśle współpracuje z najważniejszymi artystami teatru w kraju i za granicą, z Europy i spoza Europy. Buduje więzi pomiędzy różnymi ludźmi i kulturami, reprezentującymi zarówno najbliższy region jak i świat. Prowadzi międzykulturowy dialog w duchu współistnienia i wspólnej odpowiedzialności za przyszłość.

Dyrektor Anzelm Weber zaprasza do współpracy europejskich i światowych reżyserów , wśród których są Tunezyjczyk Fidel Jaibi, Polak Jan Klata, Paul Koek ze swoją renomowaną grupą teatralną "VeenFabriek" z Holandii, jak również sławni reżyserzy niemieckojęzyczni jak David Bosch czy Roger Vontobel oraz młodzi twórcy - Christoph Nussbaumeder, Reto Finger, Nuran David Calis, Jan Neumann i Dirk Laube, którzy w swoich spektaklach opowiadają o kraju podlegającemu stałym zmianom i opisują czasy, w których żyjemy.

Teatr w Bochum posiada dwie sceny - dużą na 800 miejsc i kameralną obliczoną na 400 widzów.